OW OSKAR - Mikoszewo, Noclegi, Kolonie, nad morzem, domki, noclegi mikoszewoOśrodek Wypoczynkowy Oskar
Ul. Leśna 15, Mikoszewo
82-103 Stegna
Tel. (55) 247 75 91 w sezonie
Kom. 607 922 908
E-mail: oskar@oit.pl

Prezentacje najpopularniejszych miejscowości turystycznych Mierzei Wiślanych zaczynamy od Mikoszewa, położonego na prawym boku brzegu Wisły, u samego jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Mikoszewo jest punktem końcowym niebieskiego szlaku turystycznego „Nadwiślańki”, prowadzącego od Sztumu. W źródłach pisanych nazwa Mikoszewo pojawiła się w 1243 roku.


Z miejscowością związana jest historia bogatego gbura Niklasa, który w XV wieku wsławił się tym, że podejmując wielkiego mistrza krzyżackiego Ulryka von Jungingena, użył zamiast krzeseł dwunastu beczek złota. Mikoszewo to mała rolnicza miejscowość o rosnącej funkcji turystycznej, położona niedaleko od Gdańska i stanowiąca dla tego miasta wspaniałą bazę wypadową. Ze Świbnem, leżącym po lewej stronie Wisły, posiada połączenie promowe. Godny uwagi jest w Mikoszewie wspomniany już Rezerwat „Mewia Łacha”, w pobliskim Rybinie warto natomiast zobaczyć dwa zwodzone mosty pochodzące z początku XX wieku. Drewnica i Żuławki to dawne wsie mennickie, podzielone rzeką Szkarpawą. W XVI wieku na Żuławach i w dolinie Wisły osiedlili się prześladowani
w Holandii mennonici.

 Pozostały po nich domy podcieniowe typu holenderskiego, domy gburskie, zagrody żuławskie, kościoły, cmentarze z charakterystycznymi stellami oraz wiatraki. Jeden z nich „koźlak”, z bryłą dachu na kształt odwróconej łodzi, znajduje się w Drewnicy i pochodzi z 1718 roku. W obu wsiach jest około 150 godnych obejrzenia obiektów.